top of page

OKOSKODÓ

ROVAT

NAPÓLEON

PATKÁNYOK ,ARZÉN ÉS A VÉGZETES MANDULATEJ

UTÓLSÓ ÉVEK KRÓNIKÁJA 6 ÉV SZENT ILONA SZIGETÉN 

1815. október 15-én érkezett meg Szent Ilona szigetére Bonaparte Napóleon, miután a hetedik koalíció seregei másodszor is megdöntötték franciaországi uralmát. Mivel a császár első száműzetési helyéről, Elba szigetéről egy éven belül visszatért országába, a szövetségesek úgy döntöttek, hogy az Atlanti-óceán egy távoli szigetére küldik őt. Bonaparte aztán egészen haláláig Szent Ilonán maradt.

NAPOLEON SZT.ILONA SZIGETÉN

1817 LONGWOOD REZIDENCIA

Napóleon a HMS Bellerophon hadihajó fedélzetén 1815. július 15-én indult el Szent Ilona-szigetére, ahova 1815. október 15-én érkezett meg kis számú kíséretével.

1817 LONGWOOD REZIDENCIA

2016 LONGWOOD SZT.ILONA SZIGET

"mélységesen megdöbbent, amikor először pillantotta meg a sziget zord és kopár szikláit...

Sir Hudson Lowe volt az angol kormányzó ebben az időben, aki különösen figyelt Napóleon őrzésére. A sziget körül hadihajók cirkáltak és megakadályozták más hajók kikötését Szent Ilonán. A lakosság igazából még hasznot is húzott a híres fogoly jelenlétéből, mivel közel kétezer katonát kellett a száműzetés ideje alatt élelemmel és szállással ellátniuk. Napóleon a Longwood House-ban töltötte egyhangú mindennapjait

A száműzött géniusz Szent Ilonán töltött napjait kezdetben megszínesítette a Briar-birtokon élő Balcombe család leányával, a még serdülőkorban lévő Betsyvel kötött barátsága, aki később emlékiratot is készített Napóleon száműzetésben töltött éveiről

Betsy Balcombe

A gyerekek játszottak márványokat a Longwood teremben, táncoltak és énekeltek. Napóleon bőkezűen ajándékokat osztogatott. Hortense egyik ajándéka volt Napóleon kabátja, amelyet első tanácsosként viselt. Egy másik alkalom után a császár Arthur Bertrandnak adományozott pénzt egy póni vásárlásáért, míg Hortense Bertrand fülbevalót kapott az újonnan áttört füleiért (amelyet Napoleon felügyelt). Bertrand Napóleon kapott egy aranyórát a Császárról, hogy helyesen írja le a szorzótábláit. 

BALCOMBE CSALÁD GYEREKEIVEL NAGYON BENSŐSÉGES VISZONYA VOLT

 A száműzetésben rendszeres napirend szerint élt, idejét beszélgetésekkel, sétákkal, valamint emlékiratai tollba mondásával töltötte.

AZ A BIZONYOS NAP...

1821.MÁJUS 5.

A sors iróniáját mutatja, hogy a császárt, aki korábban egy egész kontinenst uralt – és veszített el –,  végül egy kamaszlány barátságának elvesztése törte össze: Betsyék távozása után Napóleon mély magányba süllyedt, egészségét pedig fokozatosan felőrölte a Szent Ilonán uralkodó meleg, párás klíma.

Az orvosok és a személyzet tagjai által feljegyzett történésekből tudjuk, hogy több mint 30 tünete volt, amik hol megjelentek, hol eltűntek. Mind különböző kombinációban. ezek között szerepelt: a megállíthatatlan hízás, testszőrzet kihullása,  fogak elvesztése, süketség, látásromlás, lábgyengeség, vérző íny, fájdalom a máj és a gyomor tájékán,  szabálytalan pulzus, szédülés, fejfájás, székrekedés – hasmenés (gondolom felváltva), hányinger, lábfej megdagadása, csillapíthatatlan szomjúságérzet. Francesco Antommarchi, Napóleon olasz orvosa Napóleon halála előtt 10 nappal ezt írta:

A császár, aki február 21-én még elég jól érezte magát, hirtelen rosszabbul lett. Száraz köhögés. Hányás. Hőérzet a belekben. Általános nyugtalanság. Rossz közérzet. Csak nem elviselhetetlen égető érzés, szörnyű szomjúság.

Elkeseredésükben az orvosok hánytatókkal és hashajtókkal próbáltak könnyíteni a beteg szenvedésein. Május 3-án igen nagy adag higany-kloridos hashajtót adtak be neki, bekövetkezett utána az izombénulás és eszméletvesztés. Gartien Bertrand tábornok, a kíséret egyik tagja szerint a császár nyelni sem tudott. Napóleon két napig kómában feküdt, majd meghalt. Szent Ilonán temették el. Orvosi vizsgálat megállapította halála másnapján: “rákra utaló rendellenességben” hunyt el a császár.

GYOMORRÁK VAGY MÉGSEM?

The death of Napoleon Bonaparte at St Helena in 1821. Lithog

19 évvel később exhumálták. Párizsba, az Invalidusok templomába helyezték végső nyugalomra.
Exhumálására 1840. október 15-én, hivatalos személyek és egykori kísérők jelenlétében került sor.  Két percre felnyitották a koporsó fedelét. Mindenkinek elállt a lélegzete. Nem balzsamozták be Napóleon testét, még is teljesen épnek tűnt. A testét négy koporsó őrizte, kettő fából, egy ólomból és egy cinkből, de más magyarázata is lehet. A halálát okozó arzén lelassította a szövetek bomlását…

Napóleonnak köztudottan volt az a szokása, hogy egy-egy hajfürtöt ajándékoz minden látogatójának és szolgálójának. Ennek jelentőségét csak 1955-ben ismerte fel Sten Forshufvud, svéd tudós. Napóleon inasának, Louis Marchand-nak az akkoriban kiadott naplóját elolvasta. Az aprólékos beszámolóban sok eltérést vélt felfedezni. Hogy lehet, hogy a gyomorrák egyetlen tünetét sem vette észre Napóleon inasa? Gyomorrák kísérője a testsúly vesztés, akkor hogy halhatott meg kifejezetten kövéren? A boncoláskor kiderült, hogy májnagyobbodása is volt. Tudta ez merőben más diagnózist fog jelenteni.  Viszont azt is tudta, politikailag is érzékeny terülten megdönthetetlen/alapos bizonyítékra lesz szüksége.  Így hát a tudós 20 éven keresztül kutatta a császár hajfürtjeit. Franciaországban, Svájcban, Angliában, Oroszországban és Ausztriában összesen 140 mintát gyűjtött és küldte a Glasgow-i Egyetem törvényszéki orvostani tanszékére dr. Hamilton Smithnek, később az angliai Harwellben működő Atomenergiai kutatóintézetnek. Megállapították, hogy a minták nagy része ugyan attól a személytől származnak, akinek nagy mennyiségű arzén került a szervezetébe. Sokan a véletlenre fogták a mérgezést. Talán Napóleon hajolaja tartalmazta az arzént vagy a szobája falát díszítő tapéta festékből jutott a szervezetébe. Ám egy halála után levágott hajfürt minden kétséget eloszlatott.

Napoleon
NAPÓLEON SZENT ILONÁN
ELSŐ BIRODALOM CÍMERE

A törvényszéki orvosi vizsgálatok során nem csupán általános mérést végeztek el, hanem a hajtincset szakaszonként is górcső alá vették. Szinte napra pontosan megtudták mondani, mikor került a szervezetébe az arzén. A hajszál egész hosszát vizsgálták természetesen. Véletlen mérgezés esetén a vegyi anyag egyenletesen szívódott volna fel és másokat is megbetegített volna. Az inas leszármazottjai által az eredeti borítékban, lapult egy 7,5 cm hosszú tincs, ami megkérdőjelezhetetlen tanúbizonyságot szolgáltatott a császár utolsó hat hónapjáról. Az arzénszint változásai nem egyszerűen jelentősek, hanem egyenesen lökésszerűek voltak. Miközben a népesség hajának átlagos arzéntartalma 0,08 milliomod egységet tett ki, addig Napóleonnál 2,8 és 51,2 között mozgott!
Forshufvud (a svéd tudós) ezután elment a montreali székhelyű Nemzetközi Napóleon Társaság elnökéhez, Ben Weiderhez és együttműködést tanúsítva, Napóleon hajának napokra bontott elemzését összevetették a Marchand és az orvosok által feljegyzett tünetek alapján készült idődiagrammal. A két adatsor teljesen pontosan egybevágott. Az arzénmennyiség megnövekedett, Napóleonnak a panaszai súlyosbodtak. A lassú mérgezés egészen a haláláig folytatódott. Igaz, nem csak az arzén ölte meg. Az orvosok által javasolt gyógyszerek is sokban hozzájárultak a halálához. A hánytató borkővel kezelték ami kálium-antimonil sójaként ismeretes. Mérgező anyag, a nyálkahártyát kimarja, ráadásul nem serkenti, hanem gátolja a hányóreflexet. Így megfossza a természetes képességtől a gyomrot, így nem tudja kivetni a mérget. Nagyjából ugyan ebben az időben mandulatejnek nevezett narancsízű ital kíséretében kalomeltartalmú hashajtót itattak. A mandula tej egyik összetevője a keserű mandula ciántartalmú olaja, a kalomel pedig nem más, mint higany-klorid. A gyomorban a két vegyületből higany-cianid keletkezik, amit a páciens nem kihány, hanem marja a gyomorfalát, végül izombénulást okoz. Ez a keverék volt a kegyelem döfés a császárnak.

MÉGIS KI LEHETETT A GYILKOS?

 A száműzetés után csak két személy tartózkodott végig Napóleon mellett. Az inasa és udvar embere, gróf Charles-Tristan de Montholon. Az inast indok hiányában és hűsége kizárja. Montholonnak viszont sok oka volt arra, hogy Napóleont megölje: Rangján alul nősült és ezért Napóleon leváltotta a diplomáciai posztjáról, Szent Ilonán nagy valószínűséggel felesége a császár szeretője lett.

Montholon kapcsolatot tartott fent XVIII. Lajossal és a kivégzett uralkodó öccsével, mind pedig annak fivérével, Artois grófjával, aki később X. Károly néven került trónra. A gróf állítólag 1800-ban, az angliai emigrációból bombamerényletet próbált szervezni Napóleon ellen. Montholont is ő mentette meg a büntetéstől, amikor elsikkasztotta a hadsereg pénzét. Ezt a szívességet akarta viszonozni és a royalista párt megbízásából önként tartott a száműzetésbe.  A gyilkosságot úgy hajthatta a legkönnyebben végre, ha Napóleon saját borkészletéhez (mivel könnyedén hozzáférhetett) odament és az íztelen és szagtalan mérget beleöntötte a borába. Így senki nem vett észre semmit.

2002 októberében egyik leszármazottja, Francois de Cande-Montholon levelet írt otthonából, Weidernek, amelyben elismerte az őse bűnösségét.

TALÁN TÉNYLEG ÍGY TÖRTÉNT...

TRAVEL PHOTOGRAPHER OF THE YEAR 2017
STAR WARS
MEGHAN MERKLE

TALÁN...EZ AZ

“NEM VÉNNEK VALÓ VIDÉK” INSTAGRAMM – trend

EGY 747-ES PILÓTA

MINDENNAPJAI

   Edit MACEFIELD BIZONY EGY MILLIÓ DOLLÁRT SEM FOGADOTT EL AZÉRT HOGY KIKÖLTÖZZÖN SZERETETT OTTHONÁBÓL. AZ Ő TÖRTÉNETE INSPIRÁLTA A FEL! CÍMŰ ANIMÁCIÓS MOZIFILMET

A HÁZAM

NEM ADOM

FERENC PÁPA MARAD A FORDNÁL. A LAMBORGHINI-T ELÁRVEREZTETI

January 03, 2023

Ma már azt gondolom, hogy a magyar társadalom sok mindenben sivárabb a törökhöz képest.Forrás  VELVET

8 ÉV/Rosie Huntington-Whiteley &  JASON STATHAM 

1 / 1

Please reload

Please reload

bottom of page